Catch us on Facebook
Click here to get closer!

KFMC - Best Mix 106, KSUM - Ag Country 1370 AM
Home Page
News
Markets
Weather
Sports
 • KSUM Sports Broadcast Schedule

  Back

Contests
About KSUM
About KFMC
Advertising
Email Us


Click here to get started.

Minnesota Timberwolves
Minnesota Twins
Minnesota Vikings
Minnesota Wild
Univ. of Minnesota Gophers
Iowa High School Athletic Ass'n
Minnesota State High School League
Minnesota High School Scores
Fairmont Sports
THIS PAGE SPONSORED BY PETERSON ANTHONY INSURANCE



12/29/2012

BOYS BASKETBALL

Bethany College Tournament

FAIRMONT 65 ST.CROIX LUTHERAN 47
Maple River 73, Lake Crystal-Wellcome Memorial 57
St. Clair 64, New Richland-H-E-G 56

Blue Earth Tournament
Consolation
United South Central 55, Granada-Huntley-East Chain 41
Championship
Jackson County Central 68, Blue Earth 35

Mountain Lake Area Tournament
Consolation
Lakeview 81, Truman 74
Championship
Mountain Lake Area 61, Ellsworth 53

Windom Area Tournament
First Round
Martin County West 82, Cleveland 63
Windom 69, Fulda 48

Worthington Tournament
Consolation
Sibley East 85, Mankato West 72
Championship
Worthington 79, Perham 70, 2OT

Marshall Tournament
Marshall 79, Tracy-Milroy-Balaton 42
Montevideo 60, Mankato East 34

Glencoe-Silver Lake Tournament
First Round
Holy Family Catholic 74, New Ulm 52

St. James Tournament
Consolation
Belle Plaine 75, St. James Area 62
Championship
Rockford 55, Morris Area/Chokia-Alberta 48, OT
St. Peter Tournament
First Round
Cannon Falls 62, LeSueur-Henderson 54
St. Peter 91, G-F-W 52

GIRLS BASKETBALL

ST. CLOUD CLASSIC

ROCORI 56 FAIRMONT 44

Windom Area Tournament
First Round
Fulda 51, Blue Earth 40
Windom 70, Martin Luther 67

MT. LAKE TOURNAMENT

3RD PLACE W W G 65 TRUMAN 54

St. Clair Tournament
Consolation Semifinal
Minnesota Valley Lutheran 56, Canby 52
Tri-City United 43, Maple River 31

Semifinal
Hayfield 63, St. Clair 24
United South Central 60, Jackson County Central 44

St. James Tournament
Consolation
Worthington 65, St. James Area 42
Championship
Rockford 68, Springfield 49

St. Peter Tournament
First Round
Bemidji 55, St. Peter 54
New Richland-H-E-G 71, Hutchinson 47

BOYS HOCKEY

River Lakes Tournament
Seventh Place
Mankato East/Loyola 4, Fairmont Area 3, 3OT
Fifth Place
Oahe Capitals, S.D. 10, Morris Benson Area Storm 7
Third Place
River Lakes 4, Henry Sibley 1
Championship
Sartell 6, Princeton 5, OT

Schwan Cup (Open)
Seventh Place
Luverne 8, Winona Winhawks 1
Fifth Place
Hudson, Wis. 4, Marshall/Minneota/T-M-B 1

Waseca Tournament
Second Round
Achiever NE Academy 6, Waseca Blue Jays 1
Waterloo, East, Iowa 8, Windom Area 7

Rochester Kiwanis Tournament
Class 1A
Semifinal
Verona Area, Wis. 5, New Ulm Eagles 1

Hilltopper Holiday Classic
Consolation Semifinal
Mankato West 9, Delano Tigers 4

GIRLS HOCKEY

Schwan Cup (Green Division)
Consolation Semifinal
Fairmont Area 5, Marshall Tigers 3
Watertown, S.D. 6, Worthington/Fulda 3

Sartell Tournament
Consolation
St. Cloud Ice Breakers 4, New Ulm Eagles 3

Schwan Cup (Blue Division)
Second Round
Dodge County 5, Mankato East/Loyola 1

Schwan Cup (White Division)
Second Round
North Metro 5, Luverne Cardinals 3
Waseca Tournament
Consolation
Faribault/Bethlehem Academy 9, Windom Area 0
Championship
Waseca Blue Jays 2, St. Louis Park 1, OT

WRESTLING

Rumble on the Red Tournament

Jackson County Cetral, 121 points
West Fargo, N.D., 118.5
Albert Lea, 113.5
Cambridge-Isanti, 108.5
New Prague, 95.5
Foley, 86.5
Omaha Skutt, Neb., 85.5
Coon Rapids, 81.5
Cleveland, 79
Frazee, 77
Lakeville North, 75
Moorhead, 74
South Border, 71.5
Anoka, 71
Benilde-St. Margaret's, 70
Scott West, 68
Woodbury, 66.5
Rosemount, 64.5
Minneota, 64
White Bear Lake, 64
Farmington, 62
Totino-Grace, 61
Spearfish, S.D., 60.5
Thief River Falls/Goodridge, 58.5
Carrington, N.D., 57
Chaska/Chanhassen, 56
Tri-Valley, S.D., 56
Kenyon-Wanamingo, 52.5
Eden Prairie, 52
Minot, N.D., 50
Lisbon, N.D., 48.5
New London-Spicer, 46
Faribault/Bethlehem Academy, 46
Eagan, 45
St. Cloud Apollo, 44
Rapid City Stevens, S.D., 44
Fargo Davies, N.D., 43
Canton, S.D., 43
40. Fairmont/Martin County West, 43
Adrian, 42
Fargo North, N.D., 42
Grand Forks Red River, N.D., 39
Central Cass, N.D., 38
Wayzata, 37
Royalton/Upsala, 34.5
Byron, 34
Becker, 33
Osseo, 32
50. Madelia/Truman, 31
Valley City, N.D., 28
East Ridge, 28
Delano, 27
Trinity, 26.5
Fargo South, N.D., 26.5
56. Windom/Mountain Lake Area, 25
Andover, 25
Elk River, 23
Stewartville, 23
Fertile-Beltrami, 22
St. Cloud Tech, 21
Hillsboro, N.D., 20
Wahpeton, N.D., 13
Albany, 12.5
Dilworth-Glyndon-Felton, 12
Sisseton, S.D., 9
Turtle Mountain, N.D., 0

COLLEGE FOOTBALL

MENEKE CAR CARE BOWL

TEXAS TECH 34 MINNESOTA 31



NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION

Final Washington 105 Orlando 97
Final Indiana 97 Phoenix 91
Final Atlanta 102 Cleveland 94
Final Brooklyn 97 Charlotte 81
Final Detroit 109 Miami 99
Final OT Toronto 104 New Orleans 97
Final Denver 106 Dallas 85
Final San Antonio 122 Houston 116
Final L-A Clippers 116 Utah 114
Final Sacramento 106 New York 105
Final Golden State 96 Philadelphia 89
Final L-A Lakers 104 Portland 87


TOP-25 COLLEGE BASKETBALL

Final ( 5) Indiana 93 Jacksonville 59
Final OT UCLA 97 ( 7) Missouri 94
Final (13) Gonzaga 94 Baylor 87


TOP-25 WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL

Final Illinois 70 ( 6) Georgia 59
Final ( 7) Kentucky 90 Alcorn St. 23
Final ( 8) California 70 George Washington 43
Final ( 9) Maryland 76 Brown 36
Final (13) Tennessee 75 Davidson 40
Final (14) Oklahoma St. 92 Harvard 62
Final (16) North Carolina 85 ETSU 44
Final (17) UCLA 77 Pepperdine 46
Final Iowa 86 (20) Texas 63
Final (24) Texas A&M 74 Prairie View 52
Final (25) Arkansas 71 Coppin St. 57



ROD HALVORSEN
© 2010 KSUM.


Back


Click Here To Advertise!
Click Here To Advertise!

| HOME PAGE | NEWS | MARKETS | EMPLOYMENT | WEATHER |
| SPORTS | CONTESTS | ABOUT KSUM | ABOUT KFMC |
| ADVERTISING | EMAIL US | HIDDEN PAGES |


© 2014 KFMC 106, KSUM 1370 AM -- All Rights Reserved.

Lawrence and Schiller: Putting the Web to Work